Tüp Bebek

Aşılamadan sonra uzun bir süre tüp bebek için tedavi görmeye cesaret edemedim. Tüp bebek benim için en son çareydi. Eğer tedaviye başlarsam ve yine sonuç hüsran olursa kendimi nasıl toparlayacağımı, ruhumu nasıl iyileştireceğimi bilmiyordum. Bu süreçte eşim de benim kadar yıpranmıştı. Çocuk sevgimizi arkadaşlarımızın çocuklarıyla bolca vakit geçirerek gidermeye çalışıyorduk ama ikimize de yetmiyordu. Tatil planları yaparken bir anda tatilden falan vazgeçip tedaviye başlama kararı aldık. Bu sırada ben de tüp bebek için araştırma yapmaya koyuldum. Facebook’da araştıran anneler grubuna yazdım. Üzerimde böyle bir etki bırakacağını hiç düşünmezdim. Yazdığım anda birçok anne benimle tecrübelerini paylaştı. İnsan bu zamanlarda kendini çaresiz ve yalnız hissediyor. Araştıran anneler grubundaki kadınların gösterdikleri destek sayesinde daha güçlü hissediyordum.

20 Haziran 2017

Tüp bebek için testleri yaptırdık.

24 Haziran 2017

Tüp bebek için reglimin 3.günü doktora gittim ultrasonla bakıldı. Sağ tarafta 6 yumurta solda 1 tane vardı. Gonal f 450 iğnelerine başlamam söylendi. 16.00-18.00 saatleri arasında vurmamı tavsiye etti doktor ama size 20.00 uygunsa öyle yapın dedi.

2 Temmuz 2017

İğneleri yapmayı bıraktım. Salı günü yumurta toplama yapılacak. Fitil kullanmaya başladım.

4 Temmuz 2017

Fitili yaptıktan sonra hastaneye gittim. Yumurta toplama yapıldı. 5 yumurta alındı. Narkoz aldım. İşlemden sonra yemek atıştırdım yemekten 2 saat sonra antibiyotik aldım 2 tane. Eve gelince crinone jel yaptım

7 Temmuz 2017

Büyük gün!

Transfer günü kalbim yerinden çıkacaktı. Öyle heyecanlıydım ki bir taraftan da inanılmaz korkuyordum. aşılamada olduğu gibi tuvaletimi tutmam gerekiyordu. Sabah kalkıp su içmeye başlamıştım. Eşim beni durdurdu. O da aynı şeyi tekrar yaşamamı istemiyordu. Hastaneye gittik. Önce embriyolar hakkında bilgi verildi. Daha önce de telefonla arayıp bilgi vermişlerdi. Bilmiş sorularımdan dolayı bize bilgi veren embriyolog biraz uyuz olmuş olabilir. Bu görüşmeden sonra beni transferin yapılacağı yere aldılar. Buraya eşim ya da ailemden biri giremedi ama oda benim gibi transferi yapılacak anne adayları ile doluydu. Odada tuvaletinin gelmesi için dolaşanlar ile transferi yapılmış dinlenen anne adayları vardı. Benim heyecandan tuvaletim gelmişti bile. Hemen hemşireye söyledim. Beni başka bir odaya alıp, ultrason ile tuvaletimin durumuna baktı ve ikna oldu. Odadan çıkarken hemşireye lütfen beni bekletmemesini, bundan önce kötü bir tecrübe yaşadığımı, tuvaletimi tutmada sorun yaşadığımı söyledim. Hemşireler inanılmaz tatlıydı. 5 dakika sonra doktorla birlikte gelmişti. Transfer de 5 dakika bile sürmemişti. Ayşe Doktor “Tuğba 1 saat dinlensin sonrasında tekrar bakacağım” dedi. Odaya dinlenmeye alınmadan önce de bebeğimi bana gösterdi. Dinlenme alanına geçtikten sonra ilk işim tabii ki sürgü istemek oldu. Sürgü olayı çok rahatsız bir şey olsa da rahatlamaya ihtiyacım vardı. 1 saatin sonunda Ayşe Hoca tekrar geldi, bu sefer  yanında Bülent Hoca yoktu. Bebeğime tekrar baktık. Yerli yerinde duruyordu. Ayşe Hoca da  mutlu gözüküyordu. Bebeğin yerinin çok iyi olduğunu söyledi. İçim rahat bir şekilde eve döndüm.

Transferde 1 tane sağlıklı 7 hücreli embriyo koyuldu. Diğeri orta kalitede olduğu için dondurulmadı.

17 Temmuz 2017

Bugün dayanamayıp beta hcg testi yaptırdım tata tata taaa 57,93 çıktı. Çarşamba günü tekrar yaptıracağım. Aslında yaptırmam gereken tarih 19 temmuz 2017 Çarşambaydı

19 Temmuz 2017

Bugün yaptırdığım test 166.53 çıktı. Cuma tekrar yaptıracağım.

21 Temmuz 2017

Bugün yaptırdığım test sonucu 449.31 çıktı. 2 hafta sonra kontrole gel dedi doktorum ama ben 10 gün sonra gelirim, dayanamıyorum dedim. 31 Temmuzda kontrole gideceğim.

22 Temmuz 2017

Bugün kahvaltıdan sonra eşim bursaya gitti. Onu yolcu ettikten sonra panik atağım tuttu, kan şekerime baktım 166 çıktı. Panik oldum doktora yazdım. Endokrinolojiye yönlendirdi. Pazartesiye randevu aldım.

24 Temmuz 2017

Bugün endokrin Tahir Bey’e gittim. Muayene oldum, her hafta değerlerimi göndereceğim. Eylül’de istediği tahlilleri yaptırıp gideceğim. Bu arada beni diyetisyene yönlendirdi. Diyetisyen dışarıdan aşırı kilolu görünmediğimi söyledi ve bana bir liste yaptı. Ayda 1 buluşacağız. Amacımız kilo vermek değil, insülini düzenlemek.

28 Temmuz 2017

Dayanamayıp yine beta hcg yaptırdım 8973,43 çıktı.

31 Temmuz 2017

Bebeğimi, canımın parçasını gördüm. Kalp atışlarını dinledim. İçimde bir can var, bizim canımız. Allahım lütfen sağlıkla kucağıma alayım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir